7Sports app

2012 AFL Draft Rundown

Yahoo!7 November 22, 2012, 5:07 pm

The future of the next generation of footy stars will be revealed tonight, with Greater Western Sydney dominating the picks early on.

Lachie Whitfield is tipped to go at #1 while Jimmy Toumpas is expected to be given the #2 spot.

The question on everyone's lips is what GWS do with pick #3. How they pick will define the rest of the draft.

If GWS go for talls Brodie Grundy will get their nod. But if they go small Ollie Wines is in the mix, which would then affect Melbourne's pick as they have their eye on Wines too.

Who has your club picked?


==ROUND ONE==

1. GWS GIANTS > Lachie Whitfield

Head coach Kevin Sheedy says he likes the height and speed Whitfield has shown for the Dandenong Stingrays and at the AIS.

2. GWS GIANTS > Jonathan O'Rourke

3. GWS GIANTS > Lachie Plowman

4. MELBOURNE DEMONS > Jimmy Toumpas


5. WESTERN BULLDOGS > Jake Stringer

6. WESTERN BULLDOGS > Jackson McCrae

7. PORT ADELAIDE POWER > Oliver Wines

8. BRISBANE LIONS > Sam Mayes

9. RICHMOND TIGERS > Nick Vlastuin

10. ESSENDON BOMBERS > Joe Daniher - Father/Son Rule

Daniher says it's an honour for him to be holding the Essendon jumper, and looks forward to the challenges ahead. His father Anthony Daniher who also played for Essendon says his son has a "steely attitude" and has mastered the game.

11. CARLTON BLUES > Troy Menzel

12. GWS GIANTS > Khristian Jaksch

13. GOLD COAST SUNS > Jesse Lonergan

14. GWS GIANTS > Aidan Corr

15. NORTH MELBOURNE KANGAROOS > Taylor Garner

16. GEELONG CATS > Jackson Thurlow

17. FREMANTLE DOCKERS > Josh Simpson

18. COLLINGWOOD MAGPIES > Brodie Grundy

19. COLLINGWOOD MAGPIES > Ben Kennedy

20. COLLINGWOOD MAGPIES > Timothy Broomhead

21. WESTERN BULLDOGS > Nathan Hrovat

22. SYDNEY SWANS > Dean Towers

23. BRISBANE LIONS > Marco Paparone


==ROUND TWO==

24. ST. KILDA SAINTS > Nathan Wright

25. ST. KILDA SAINTS > Spencer White

26. MELBOURNE DEMONS > Jack Viney - Father/Son Rule

27. GWS GIANTS > James Stewart

28. HAWTHORN HAWKS > Tim O'Brien

29. PORT ADELAIDE POWER > Tom Clurey

30. PORT ADELAIDE POWER > Mason Shaw

31. RICHMOND TIGERS > Kamdyn McIntosh

32. BRISBANE LIONS > Michael Close

33. RICHMOND TIGERS > Liam McBean

34. ESSENDON BOMBERS > Jason Ashby

35. CARLTON BLUES > Tom Temay

36. FREMANTLE DOCKERS > Tanner Smith

37. NORTH MELBOURNE > Ben Jacobs

38. COLLINGWOOD MAGPIES > Jackson Ramsay

39. FREMANTLE DOCKERS > Max Duffy

40. ST. KILDA SAINTS > Brodie Murdoch

41. NORTH MELBOURNE > Mason Wood

42. RICHMOND TIGERS > Matthew McDonough

43. ST. KILDA SAINTS > Josh Saunders

44. SYDNEY SWANS > Harrison Marsh


==ROUND THREE==

45. WEST COAST EAGLES > Brant Colledge

46. SYDNEY SWANS > Tim Membrey

47. NORTH MELBOURNE > Mitchell Wilkins

48. MELBOURNE DEMONS > Dean Kent

49. WESTERN BULLDOGS > Lachlan Hunter - Father/Son Rule

50. WESTERN BULLDOGS > Joshua Prudden

51. ESSENDON BOMBERS > Dylan Van Unen

52. MELBOURNE DEMONS > Matt Jones

53. ESSENDON BOMBERS > Martin Gleeson

54. CARLTON BLUES > Nicholas Graham

55. GOLD COAST SUNS > Tim Sumner

56. NORTH MELBOURNE KANGAROOS > Daniel Currie

57. GOLD COAST SUNS > Kyle Horsley - Rookie

58. GOLD COAST SUNS > Clay Cameron

59. WEST COAST EAGLES > Adam Carter

60. WEST COAST EAGLES > Mark Hutchings

61. NORTH MELBOURNE KANGAROOS > Taylor Hine

62. ADELAIDE CROWS > Sam Siggins

63. GWS GIANTS > PASSED

64. SYDNEY SWANS > Matthew Dick

65. SYDNEY SWANS > PASSED


==ROUND FOUR==

66. HAWTHORN HAWKS > Kaiden Brand

67. GWS GIANTS > PASSED

68. MELBOURNE DEMONS > Dean Terlich

69. CARLTON BLUES > PASSED

70. HAWTHORN HAWKS > Michael Osborne

71. MELBOURNE DEMONS > Daniel Nicholson - Rookie

72. MELBOURNE DEMONS > Michael Evans - Rookie

73. ESSENDON BOMBERS > Nicholas Kommer

74. CARLTON BLUES > PASSED

75. ST. KILDA SAINTS > Lewis Pierce

76. NORTH MELBOURNE KANGAROOS > Sam Gibson - Rookie

77. GEELONG CATS > Bradley Hartman

78. FREMANTLE DOCKERS > Clancee Pearce - Rookie

79. WEST COAST EAGLES > Brad Dick - Rookie

80. COLLINGWOOD MAGPIES > PASSED

81. ADELAIDE CROWS > Rory Atkins

82. PORT ADELAIDE > PASSED


==ROUND FIVE==

83. GWS GIANTS > Sam Frost - Rookie

84. WESTERN BULLDOGS > PASSED

85. PORT ADELAIDE POWER > Tom Jonas - Rookie

86. BRISBANE LIONS > Jack Crisp - Rookie

87. RICHMOND TIGERS > PASSED

88. ESSENDON BOMBERS > Sean Gregory

89. CARLTON BLUES > Levi Casboult - Rookie

90. ST. KILDA SAINTS > Sam Dunell - Rookie

91. NORTH MELBOURNE KANGAROOS > Aaron Mullett - Rookie

92. GEELONG CATS > Jesse Stringer - Rookie

93. FREMANTLE DOCKERS > Lee Spurr - Rookie

94. COLLINGWOOD MAGPIES > Marley Williams - Rookie

95. ADELAIDE CROWS > Ian Callinan - Rookie

96. SYDNEY SWANS > PASSED


==ROUND SIX==

97. GWS GIANTS > Andrew Phillips - Rookie

98. WESTERN BULLDOGS > Tom Campbell - Rookie

99. BRISBANE LIONS > Niall McKeever - Rookie

100. RICHMOND TIGERS > PASSED

101. ESSENDON BOMBERS > PASSED

102. CARLTON BLUES > Zach Tuohy - Rookie

103. NORTH MELBOURNE KANGAROOS > Majak Daw - Rookie

104. SYDNEY SWANS > PASSED


==ROUND SEVEN==

105. WESTERN BULLDOGS > Jason Johannisen - Rookie

106. ESSENDON BOMBERS > Mark Baguley - Rookie

107. SYDNEY SWANS > Harry Cunningham - Rookie

COMPARE & SAVE