Advertisement

$40 for coffee in popular ski resort

drew tran facebook reels video costs
Drew Tran calculated it costing more than $3600 for two people to spend three nights in Perisher, factoring in food, accommodation, and travel.

The cost of living crisis is starting to impact people’s snowfield getaways, with holiday-makers taking to social media to vent their frustrations over prices at Perisher.

A recent Facebook post has tourists scratching their heads after one snow-enjoyer was slugged $40 for two hot chocolates with schnapps.

They also had to fork out $60 for two sausage rolls and two beers.

The cost of the food, compounded with a lift and ski tube pass, and boots rental, and the whole day out cost them about $500.

drew tran facebook reels video costs
Drew Tran calculated it costing more than $3600 for two people to spend three nights in Perisher, factoring in food, accommodation, and travel.

Comments under the post showed the original poster wasn’t alone in feeling like ski resorts are putting the squeeze on tourists, noting in their experience it’s often cheaper to hit the slopes overseas.

“Austria was 36 euro a day for 3 mountains, 4 [star] hotel with breakfast and dinner for 250 euro for 3 people,” said one commenter.

“Seems cheaper to go to New Zealand for a week with better snow,” read another comment.

“I‘m gluten intolerant so when I go to Perisher, I buy the gluten free nachos at Jax Bar for $28.99 and now I just bring snacks with me to eat due to the exorbitant prices as well as the limited range of gluten free options,” one snow-lover told Nine.

“I used to buy the gluten free banana bread for approximately $10 although they rarely have any gluten free options now.”

Supplied Editorial Pictured is a skier enjoying fresh powder at Perisher Ski Resort on\n Tuesday 20th June 2023. Picture: Perisher Ski Resort
Perisher Ski Resort is one of the major accommodation providers in the NSW snowfields. Picture: Perisher Ski Resort

Another Facebook user, Drew Tran, posted a video in which he was in disbelief at the cost of food at Perisher, given the quality of the end product.

“How much does it cost to eat [at Perisher]? An arm and a leg,” Mr Tran writes.

He can be seen eating with a woman, both of them with a burger and sharing a tray of chips.

Mr Tran has the woman lift up her burger to show the size of it.

“That’s a $16 burger,” he says, panning back to show all the food, “oh my God, this is what, $50?”

In another video, posted through Facebook Reels, he calculates it costing more than $3600 for two people driving from Sydney to stay three nights, equipment hire, a two-day chairlift pass, a pass for the Ski-Tube (the train that takes people to the snowfields), accommodation, and food.

“F**k that I’d rather go to japan,” reads one comment under the video.

Perisher Ski Resort has been contacted for comment.