Australian Open 2020 results today LIVE: Roger Federer beats John Millman; Gauff stuns Osaka; Serena OUT

ALEX YOUNG
AFP via Getty Images

Welcome back to the Evening Standard’s live coverage of the 2020 Australian Open.

The two biggest shocks of the tournament so far saw Serena Williams dumped out by Qiang Wang, while No.3 seed Naomi Osaka fell to 15-year-old wonderkid Coco Gauff.

The third round kicked off with world no.1, and hometown favourite, Ash Barty inside the Rod Laver Arena and she didn't disappoint, beating Elena Rybakina 6-3, 6-2.

In the men's draw, no.2 seed Novak Djokovic beat Yoshihito Nishikori in straight sets before Stefanos Tsitsipas and Milos Raonic do battle. Roger Federer and local man John Millman wrapped up the day with a five-set thriller which the Swiss won thanks to a tie-break.

Keep up to date with all the latest with our dedicated live blog...

Can’t see the Australian Open results today LIVE blog? Click here to access our desktop page.

Australian Open | Friday's order of play

Rod Laver Arena

Midnight: (1) Ashleigh Barty (Aus) 6-3, 6-2 (29) Elena Rybakina (Kaz), (27) Qiang Wang (Chn) 6-4, 6-7, 7-5 (8) Serena Williams (USA), Yoshihito Nishioka (Jpn) 3-6, 2-6, 2-6 (2) Novak Djokovic (Ser)

Not before 8am: (3) Naomi Osaka (Jpn) 3-6, 4-6 Cori Gauff (USA), John Millman (Aus) v (3) Roger Federer (Swi)

Margaret Court Arena

Midnight: (14) Diego Sebastian Schwartzman (Arg) 6-3, 6-2, 7-6 (24) Dusan Lajovic (Ser), (25) Ekaterina Alexandrova (Rus) 1-6, 2-6 (7) Petra Kvitova (Cze), (10) Madison Keys (USA) 4-6, 4-6 (22) Maria Sakkari (Gre)

Not before 8am: (6) Stefanos Tsitsipas (Gre) v (32) Milos Raonic (Can), Shuai Zhang (Chn) v (14) Sofia Kenin (USA)

1573 Arena

Midnight: Dalila Jakupovic (Slo) & Raluca Olaru (Rom) 5-7, 3-6 (2) Timea Babos (Hun) & Kristina Mladenovic (Fra), Marton Fucsovics (Hun) 6-1, 6-1, 6-4 Tommy Paul (USA)

Not before 2am: (18) Alison Riske (USA) 1-6, 7-6, 6-2 Julia Goerges (Ger), Tennys Sandgren (USA) v Sam Querrey (USA)

Melbourne Arena

Midnight: Lleyton Hewitt (Aus) 2-6, 3-6 Jordan Thompson (Aus) v Hyun-Woo Nam (Kor) & Min-Kyu Song (Kor)

Not before 1.30am: Ons Jabeur (Tun) 7-5, 3-6, 7-5 Caroline Wozniacki (Den), Marin Cilic (Cro) v (9) Roberto Bautista Agut (Spa), (22) Guido Pella (Arg) v (12) Fabio Fognini (Ita)

Court 3

Midnight: James Duckworth (Aus) & Marc Polmans (Aus) 7-6, 7-5 Andrew Harris (Aus) & Christopher O'Connell (Aus), (10) Ante Pavic (Cro) & Bruno Soares (Bra) 7-6, 6-3 Divij Sharan (Ind) & Artem Sitak (Nzl), Belinda Woolcock (Aus) & Blake Mott (Aus) 3-6, 3-6 Astra Sharma (Aus) & John-Patrick Smith (Aus), Amanda Anisimova (USA) 7-5, 6-4 Nick Kyrgios (Aus) v Monique Adamczak (Aus) & David Vega Hernandez (Spa), (12) Ellen Perez (Aus) & Samantha Stosur (Aus) v Lara Arruabarrena (Spa) & Ons Jabeur (Tun)

Court 7

Midnight: Darija Jurak (Cro) & Nina Stojanovic (Ser) 6-1, 6-4 Kateryna Bondarenko (Ukr) & Aleksandra Krunic (Ser), Nao Hibino (Jpn) & Makoto Ninomiya (Jpn) 6-4, 6-0 (11) Lucie Hradecka (Cze) & Andreja Klepac (Slo), Marcelo Arevalo (Esa) & Jonny O'Mara (Gbr) 5-7, 7-5, 7-6 (12) Gerald Melzer (Aut) & Edouard Roger-Vasselin (Fra), (1) Pierre-Hugues Herbert (Fra) 4-6, 6-7 Nicolas Mahut (Fra) v Simone Bolelli (Ita) & Benoit Paire (Fra), Taylor Fritz (USA) & Tommy Paul (USA) v Juan Sebastian Cabal (Col) & Jaume Munar (Spa)

Court 8

Midnight: Chris Guccione (Aus) & Matt Reid (Aus) v (4) Ivan Dodig (Cro) & Filip Polasek (Svk), Hubert Hurkacz (Pol) & Vasek Pospisil (Can) v (14) Jamie Murray (Gbr) & Kenneth Skupski (Gbr), Kirsten Flipkens (Bel) & Taylor Townsend (USA) v Tatjana Maria (Ger) & Anastasija Sevastova (Lat), Jaimee Fourlis (Aus) & Anastasia Rodionova (Aus) v (3) Elise Mertens (Bel) & Aryna Sabalenka (Blr), Desirae Krawczyk (USA) & Joe Salisbury (Gbr) v (8) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Neal Skupski (Gbr)

Court 13

Midnight: (8) Kveta Peschke (Cze) & Demi Schuurs (Ned) v Fanny Stollar (Hun) & Dayana Yastremska (Ukr), (1) Su-Wei Hsieh (Tpe) & Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v Marie Bouzkova (Cze) & Tamara Zidansek (Slo), Anna Blinkova (Rus) & Yafan Wang (Chn) v Anett Kontaveit (Est) & Mandy Minella (Lux), Nikola Cacic (Ser) & Dusan Lajovic (Ser) v (15) Maximo Gonzalez (Arg) & Fabrice Martin (Fra), (7) John Peers (Aus) & Michael Venus (Nzl) v Federico Delbonis (Arg) & Leonardo Mayer (Arg)

Court 15

Midnight: (7) Hao-Ching Chan (Tpe) & Latisha Chan (Tpe) v Kaitlyn Christian (USA) & Alexa Guarachi (Chi), (9) Ying-Ying Duan (Chn) & Saisai Zheng (Chn) v Hayley Carter (USA) & Luisa Stefani (Bra), Andres Molteni (Arg) & Hugo Nys (Mon) v (9) Raven Klaasen (Rsa) & Oliver Marach (Aut), Danielle Collins (USA) & Alicja Rosolska (Pol) v (10) Shuko Aoyama (Jpn) & Ena Shibahara (Jpn), Guillermo Duran (Arg) & Diego Sebastian Schwartzman (Arg) v (2) Lukasz Kubot (Pol) & Marcelo Melo (Bra)

Court 22

Midnight: (8) Jean-Julien Rojer (Ned) & Horia Tecau (Rom) v Max Purcell (Aus) & Luke Saville (Aus), Georgina Garcia Perez (Spa) & Sara Sorribes Tormo (Spa) v Monique Adamczak (Aus) & Katarina Srebotnik (Slo), Alize Cornet (Fra) & Fiona Ferro (Fra) v Zarina Diyas (Kaz) & Elena Rybakina (Kaz), (16) Austin Krajicek (USA) & Franko Skugor (Cro) v Gregoire Barrere (Fra) & Adrian Mannarino (Fra), Lucie Hradecka (Cze) & Kevin Krawietz (Ger) v (3) Gabriela Dabrowski (Can) & Henri Kontinen (Fin)