How the Aussies Fared in Birmingham: Day 4

  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
·3-min read
In this article:
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.

How the Aussies fared on Day 4 of the Birmingham Commonwealth Games:

NETBALL

Group Matches - Australia bt South Africa 74-49

BEACH VOLLEYBALL

Group Matches: Men's - Australia bt South Africa 21-12 21-12

JUDO

Women's - 52kg - Tinka Easton - gold

Men's -60kg - Josh Katz - bronze

Men's -66kg - Nathan Katz - bronze

HOCKEY

Men's Group Matches - Australia bt New Zealand 7-2

BOXING

Men's Featherweight Round of 16 - Charlie Senior (AUS) bt Christon Amram (NRU) 5-0

Men's Light Heavyweight Round of 16 - Billy McAllister (AUS) lost to Jerone Ennis (JAM) 3-2

WEIGHTLIFTING

Men's 81kg - Kyle Bruce - Silver

Women's 64kg - Sarah Cochrane - Silver

Women's 71kg - Kiana Elliott - 4th

TRACK CYCLING

Men's 1000m Time Trial - Matthew Glaetzer - Gold, Tom Cornish - Silver, Matthew Richardson - 4th

Women's 10km Scratch Race - Chloe Moran - 6th, Sophie Edwards - 17th, Alyssa Polites - 18th

Women's Keirin - Kristina Clonan - 7th, Alessia McCaig - 11th, Breanna Hargrave - 12th

Men's 40km Points Race - Luke Plapp - 6th, Graeme Frislie - DNF, Conor Leahy - DNF

TABLE TENNIS

Women's Team Bronze Medal match - Australia bt Wales 3-0

3x3 BASKETBALL

Men's quarter-final - Australia bt Kenya 20-15

SWIMMING

Morning session

Women's 200m Backstroke Heats - Minna Atherton, Kaylee McKeown - all qualified for final

Men's 50m Breaststroke Heats - Samuel Williamson, Grayson Bell - qualified for semi-final

Women's 100m Freestyle Heats - Shayna Jack, Emma McKeon, Mollie O'Callaghan - all qualified for semi-final

Men's 100m Butterfly Heats - Cody Simpson, Matthew Temple - qualified for semi-final

Women's 200m Individual Medley Heats - Abbey Harkin, Kaylee McKeown, Ella Ramsey - all qualified for final

Women's 100m Breaststroke Heats - Abbey Harkin, Chelsea Hodges, Jenna Strauch - all qualified for semi-final

Women's 800m Freestyle Heats - Kiah Melverton, Lani Pallister, Ariarne Titmus - all qualified for final

Night session

Men's 100m Freestyle Final - Kyle Chalmers - Gold, William Yang - 5th, Zac Incerti - 8th

Women's 200m Backstroke Final - Kaylee McKeown - Gold, Minna Atherton - 4th

Women's 200m Individual Medley Final - Kaylee McKeown - Silver, Abbey Harkin - 5th, Ella Ramsey - 8th

Women's 50m Butterfly Final - Emma McKeon - Gold, Holly Barratt - Silver, Alex Perkins - 5th

Men's 4x200m Freestyle Relay Final - Australia - Gold

Men's 50m Backstroke Final - Brad Woodward - 5th, Ben Armbruster - 7th

Men's 50m Freestyle S7 Final - Matthew Levy - Gold, Joel Mundie 6th

Women's 100m Breaststroke SB6 Final - Isabella Vincent - 5th, Ella Jones - 6th

Men's 50m Breaststroke Semi-Finals - Grayson Bell, Cody Simpson - all qualified for final

Women's 100m Freestyle Semi-Finals - Emma McKeon, Shayna Jack, Mollie O'Callaghan - all qualified for final

Men's 100m Butterfly Semi-Finals - Cody Simpson, Matthew Temple - all qualified for final

Women's 100m Breaststroke Semi-Finals - Abbey Harkin, Chelsea Hodges, Jenna Strauch - all qualified for final

BOWLS

Men's Triples semi-finals - Australia bt Fiji 26-13

Men's Triples final - England bt Australia 14-12

Para Men's Pairs B6-B8 semi-finals - Australia bt England 17-4

Para Women's Pairs B6-B8 semi-final - Australia bt South Africa 19-12

Women's Singles semi-final - Ellen Ryan (AUS) bt Shae Wilson (NFK) 21-17

Women's Singles final - Ellen Ryan (AUS) bt Lucy Beere (GGY) 21-17

Round 1 - Para Mixed Pairs B2-B3 - Australia bt England 14-11

ARTISTIC GYMNASTICS

Women's Vault Final - Georgia Godwin - gold, Emily Whitehead - 8th

Women's Uneven Bars Final - Georiga Godwin - Silver, Kate McDonald - 7th

Men's Floor Final - Clay Mason Stephens - 7th

Men's Pommel Horse Final - Jesse Moore - 6th

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting