How the Aussies Fared in Birmingham: Day 3

·3-min read

How the Aussies fared on Day 3 of the Birmingham Commonwealth Games:

HOCKEY

Men's Group Matches - Australia bt Scotland 12-0

Women's Group Matches - Australia bt South Africa 5-0

TRIATHLON

Men's PTVI Final - Sam Harding/Luke Harvey - Silver, Jonathan Goerlach/David Mainwaring - Bronze, Gerrard Gosens/Hayden Armstrong - 5th

Women's PTVI Final - Erica Burleigh/Felicity Cradick - 6th

Mixed Relay Team - Australia (Jake Birtwhistle, Matt Hauser, Natalie van Coevorden, Sophie Linn) - Bronze

BEACH VOLLEYBALL

Group Matches: Women - Australia bt Sri Lanka 21-10 21-1

ARTISTIC GYMNASTICS

Women's Individual All-Around Final - Georgia Godwin - Gold, Emily Whitehead - 12th

Men's Individual All-Around Final - Clay Mason Stephens - 11th, Jesse Moore - withdrew due to injury

TABLE TENNIS

Women's Team Semi Finals - Australia lost to Singapore 3-0

TRACK CYCLING

Men's Sprint - Matthew Richardson - Gold, Matthew Glaetzer - 4th, Tom Cornish - quarter-finals

Women's 25km Point Race - Georgia Baker - Gold, Chloe Moran - 7th, Maeve Plouffe - 16th

Women's Tandem B 1000m Time Trial Final - Jessica Gallagher, Caitlin Ward - Gold

Women's 500m Time Trial Final - Kristina Clonan - Gold, Breanna Hargrave - 7th, Alessia McCaig - 8th

Men's Tandem B Sprint Qualification - Beau Wootton, Luke Zaccaria - Bronze

Men's 15km Scratch Race - Graeme Frislie - 6th, Josh Duffy - 13th, James Moriarty - 13th

SQUASH

Women's Single's Round of 16 - Jess Turnbull (AUS) lost to Lucy Turmel (ENG) 3-1, Donna Lobban (AUS) lost to Emily Whitlock (WAL) 3-0

CRICKET

Group Matches - Australia bt Barbados by nine wickets

WEIGHTLIFTING

Women's 59kg - Brenna Kean - 5th, Men's 73kg - Brandon Wakeling - 5th

LAWN BOWLS

Para Men's Pairs B6-B8 - Australia bt Wales 15-11, Para Women's Pairs B6-B8 - Australia lost to England 22-5

Quarter Finals - Men's Triples - Australia bt Malaysia 24-14, Women's Singles - Ellen Ryan (AUS) bt Dee Hoggan (SCO) 21-9; Round 1 - Para Mixed Pairs B2-B3 - Australia bt New Zealand 25-9

BOXING

Women's Light Flyweight Round of 16 - Kristy Harris (AUS) lost to Carly McNaul (NIR) 3-2

Men's Light Welterweight Round of 16 - Billy Polkinghorn (AUS) lost to Joshua Tukamuhebwa (UGA) 4-1

Men's Middleweight Round of 16 - Callum Peters (AUS) bt Sumit (IND) 5-0

SWIMMING

Heats

Men's 200m Butterfly Heats - Bowen Gough, Brendon Smith - both qualified for final, Kieren Pollard - 4th in heat

Women's 200m Breaststroke Heats - Abbey Harkin, Taylor McKeown, Jenna Strauch - all qualified for final

Men's 50m Backstroke Heats - Ben Armbruster, Brad Woodward, Mitch Larkin - - all qualified for semi-finals

Women's 50m Butterfly Heats - Emma McKeon, Holly Barratt, Alexandria Perkins - all qualified for final

Men's 100m Freestyle Heats - Kyle Chalmers, Zac Incerti, William Yang - all qualified for final

Finals

Men's 50m Backstroke Semi-Finals - Ben Armbruster, Brad Woodward - both qualified for final, Mitch Larkin - 5th

Women's 50m Butterfly Semi-Finals - Emma McKeon, Holly Barratt, Alexandria Perkins - all qualified for final

Men's 200m Butterfly Final - Bowen Gough - 4th, Brendon Smith - 8th

Women's 100m Backstroke S8 Heat - Isabella Vincent - 5th, Ella Jones - 6th

Men's 100m Breaststroke SB8 Heat - Timothy Hodge - Silver, Blake Cochrane - Bronze

Women's 50m Freestyle Final - Emma McKeon - Gold, Meg Harris - Silver, Shayna Jack - Bronze

Men's 100m Freestyle Semi-Finals - Kyle Chalmers, Zac Incerti, William Yang - all qualified for final

Women's 200m Breaststroke Final - Jenna Strauch - Silver, Abbey Harkin - 5th, Taylor McKeown - 6th

Women's 100m Backstroke Final - Kaylee McKeown - Gold, Minna Atherton - 4th

Men's 100m Breaststroke Final - Zac Stubblety-Cook - Silver, Sam Williamson - Bronze, Josh Yong - 7th

Women's 4x200m Freestyle Relay Final - Australia - Gold (WR)

BASKETBALL 3X3

Men's Group Match - Australia bt Sri Lanka 21-2, Australia lost to England 17- 12; Men's Wheelchair Group Match - Australia lost Northern Ireland 11-9 Women's Wheelchair - Australia bt South Africa 21-3

RUGBY SEVENS

Men's Semi Finals - Australia lost to South Africa 24-12

Men's Bronze-Medal match - Australia lost to New Zealand 26-12

Women's Gold Medal Match - Australia bt Fiji 22-12

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting