Aussies in Action in Birmingham: Day 8

·3-min read

Aussies in action on day eight of the Birmingham Commonwealth Games:

BEACH VOLLEYBALL

Quarter Finals - Men's - Australia v TBA (1100 BST 2000 AEST); Women's - Australia v Scotland (1430 BST 2330 AEST) Smithfield

ATHLETICS

Women's Long Jump Qualifying Rounds (Brooke Buschkuehl, Samantha Dale), Men's Decathlon 110m Hurdles, Discus Throw, Pole Vault, Javelin Throw, 1500m(Cedric Dubler, Daniel Golubovic, Alec Diamond), Women's 100m Hurdles Round 1 (Michelle Jenneke, Celeste Mucci), Women's 1500m Round 1 (Abbey Caldwell, Linden Hall, Jessica Hull), Women's 4 x 400m Relay Round 1, Men's 4 x 400m Relay Round 1, Men's Javelin Throw Qualifying Round, Men's Decathlon (Cedric Dubler, Daniel Golubovic, Alec Diamond), Men's Javelin Throw Qualifying Round (Cameron McEntyre), Men's Shot Put Final, Men's Triple Jump Qualifying Rounds (Julian Konle), Men's 200m Semi-finals, Women's 400m Semi-finals, Men's 1500m T53 / T54 Final, Women's 200m Semi-finals, Women's Triple Jump Final, Men's 800m Semi-finals, Men's 400m Semi-finals, Women's 3000m Steeplechase Final (Amy Cashin, Brielle Erbacher) (From Fri 1900 AEST) Alexander Stadium

DIVING

Women's 1m Springboard Preliminary (Brittany O'Brien, Esther Qin, Georgia Sheehan), Men's Synchronised 3m Springboard Final (Sam Fricker, Shixin Li), Women's 1m Springboard Final, Men's Synchronised 10m Platform Final (Domonic Bedggod, Cassiel Rousseau) (From 1000 BST 1900 AEST) (Finals from 1800 BST 0300 AEST) Sandwell Aquatics Centre

RHYTHMIC GYMNASTICS

Individual All-Around Final - Lidiia Iakovleva, Alexandra Kiroi-Bogatyreva (1330 BST 2230 AEST) Utilita Arena Birmingham

SQUASH

Round of 16 - Cameron Pilley/Rhys Dowling (AUS) v Ravindu Laksiri/Shamil Wakeel (SRI), Zac Alexander/Ryan Cuskelly (AUS) v Julian Morrison/Christopher Binnie (JAM); Quarter-final - Women's Doubles - Rachel Grinham/Donna Lobban (AUS) v Rachel Arnold/Aifa Azman (MAS); Mixed Doubles - Rachael Grinham/Zac Aexander (AUS) v Dipika Pallikal Karthik/Saurav Ghosal (IND), Donna Lobban/Cameron Pilley (AUS) v Lisa Aitken/Greg Lobban (SCO) (From 1200 BST 2100 AEST) Ring Road North

WRESTLING FREESTYLE

Women's 57kg (Irene Symeonidis), Men's 65kg (Mustafa Rezaeifar), Men's 86kg (Jayden Lawrence) (From 1030 BST 1930 AEST) National Exhibition Centre

LAWN BOWLS

Quarter Finals - Women's Pairs - Australia v Norfolk Island (0830 BST 1530 AEST), Men's Singles - Aaron Wilson (AUS) v Jamie Walker (ENG) (0830 BST 1530 AEST) Victoria Park

BADMINTON

Round of 16 - Men's Singles, Women's Singles - Hsuan-Yu Wendy Chen (AUS) v Tahlia Richardson (JAM), Ying Xiang Lin (AUS) v Lakshya Sen (IND); Men's Doubles - Nathan Tang/Jacob Schueller (AUS) v Matthew Abela/Samuel Cassar (MLT), Tran Hoang Pham/Jack Yu (AUS) v Joel Angus/Samuel Ricketts (JAM); Women's Doubles - Kaitlyn Ea/Angela Yu (AUS) v Yujia Jin/Jia Ying Crystal Wong (SGP), Hsuan-Yu Wendy Chen/Gronya Somerville (AUS) v Elena Johnson/Chloe Le Tissier (GGY); Mixed Doubles - Jack Yu/Kaitlyn Ea (AUS) v Peng Soon Chan v Yee See Cheah (MAS), Tran Hoang Pham/Angela Yu (AUS) v Oliver Leydon-Davis/Anona Pak (NZ), Ying Xiang Lin/Gronya Somerville (AUS) v Kian Meng Tan/Pei Jing Lai (MAS) National Exhibition Centre

TABLE TENNIS

Women's Doubles Round 2 - Chunyi Feng/ Yangzi Liu (AUS) v Shanecia Delpesche/Jessica MC Carter (SVG), Minhyung Jee/Jian Fang Lay (AUS) v TBA; Men's Singles - Dillon Chambers (AUS) v Zhe Yu Clarence Chew (SGP), Finn Luu (AUS) v Sharath Kamal Achanta (IND), Nicholas Lum (AUS) v Javen Choong (MAS) (From 0930 BST 1830 AEST) National Exhibition Centre

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting