Aussies in Action in Birmingham: Day 5

·3-min read

Aussies in action on Day 5 of the 2022 Birmingham Commonwealth Games:

HOCKEY

Women's Group Matches - Australia v New Zealand (0900 BST 1800 AEST) Ring Road North

LAWN BOWLS

Medal Matches - Men's Pairs, Women's Fours, Para Men's Pairs B6-B8 - Australia v Scotland (BST 1615 AEST 0115 AEST); Round 1 - Women's Triples - Australia v Singapore (0830 BST 1730 AEST), Women's Pairs - Australia v Brunei (0830 BST 1730 AEST), Men's Singles - Aaron Wilson (AUS) v Jim Phillip (COK) (1145 BST 2045 AEST), Round 2 - Men's Fours - Australia v Niue (1615 BST 2345 AEST); Round 4 Para Mixed Pairs B2-B3 Round 4 - Australia v Wales (1145 BST 2045 AEST) Victoria Park

JUDO

Preliminary, Repechage, Quarter Finals, Semi Finals, Medal Contests (Women's -63kg (Katharina Haecker), Women's -70kg (Aofie Coughlan), Men's -73kg (Jake Bensted), Men's -81kg (Uros Nikolic) (From 1900 AEST) Coventry Arena

ATHLETICS

Men's Long Jump Qualifying Rounds (Henry Frayne, Chris Mitrevski), Women's Heptathlon 100m Hurdles (Taneille Crase), Men's 100m Round 1 (Rohan Browning, Jake Doran), Men's Discus Throw Qualifying Rounds (Matthew Denny), Women's Heptathlon High Jump (Taneille Crase), Women's 800m Round 1 (Catriona Bisset, Georgia Griffith), Women's 100m Round (Naa Anang, Ella Connolly, Bree Masters), Women's 1500m T53 / T54 Round 1 (Angela Ballard, Christie Dawes, Madison de Rozario), Women's Heptathlon Shot Put (Taneille Crase), Women's Pole Vault Final (Nina Kennedy), Men's 400m Hurdles Round 1, Men's High Jump Qualifying Rounds (Brandon Starc), Men's 100m T45-47 Final (Anthony Jordan, Jaydon Page), Men's 110m Hurdles Round 1 (Nicholas Hough), Men's 100m T45-47 Medal Ceremony, Men's 10000m Final (Ky Robinson), Women's Discus Throw Final (Taryn Gollshewsky), Women's Heptathlon 200m (Taneille Crase), Women's 100m T37/38 Final (Rhiannon Clark, Ella Pardy, Indiana Cooper), Men's 10000m Medal Ceremony, Women's 100m T33/34 Final (Sarah Clifton-Bligh, Robyn Lambird, Rosemary Little) (From Tue 1900 AEST) Alexander Stadium

WEIGHTLIFTING

Women's 76kg - Ebony Gorincu (BST 0930 BST 1830 AEST), Men's 96kg - Ridge Barredo (1400 BST 2300 AEST), Women's 87kg - Eileen Cikamatana (1830 BST 0330) National Exhibition Centre

SWIMMING

Morning Session (from 1030 BST 1930 AEST) Men's 200m Backstroke Heats (Joshua Edwards-Smith, Mitchell Larkin, Bradley Woodward), Women's 200m Butterfly Heats (Abbey Connor, Elizabeth Dekkers, Brianna Throssell), Men's 100m Butterfly S10 Heat (William Martin, Col Pearse, Alex Saffy), Women's 200m Individual Medley SM10 Heat (Jasmine Greenwood, Keira Stephens), Men's 50m Freestyle Heats (Grayson Bell, Kyle Chalmers, Isaac Cooper, Thomas Nowakowski), Women's 50m Backstroke Heats (Bronte Job), Mixed 4x100m Medley Relay Heats, Men's 1500m Freestyle Heats Night Session (from 1910 BST 0310 AEST) Women's 100m Freestyle Final, Men's 100m Butterfly Final, Women's 100m Breaststroke Final, Men's 200m Backstroke Final, Women's 200m Butterfly Final, Men's 100m Butterfly S10 Final, Women's 200m Individual Medley SM10 Final, Men's 50m Freestyle Semi-Finals, Women's 50m Backstroke Semi-Finals, Men's 50m Breaststroke Final, Women's 800m Freestyle Final, Mixed 4x100m Medley Relay Final Sandwell Aquatics Centre

NETBALL

Group Matches; Australia v Wales (1200 BST, 2100 AEST) National Exhibition Centre

BOXING

Rounds of 16 - Men's Light Middleweight - Taha Ahmad (AUS) v Merven Clair (MRI) (1445 BST 2345 AEST) National Exhibition Centre

ARTISTIC GYMNASTICS

Men's Vault Final - James Bacueti (1300 BST 2200 AEST); Women's Balance Beam Final - Georgia Godwin, Kate McDonald (1405 BST 2305 AEST); Men's Parallel Bars Final - Tyson Bull, Mitchell Morgans (1405 BST 2305 AEST); Women's Floor Final - Romi Brown, Emily Whitehead (1540 BST 0040 AEST); Men's Horizontal Bar Final - Jesse Moore, Mitchell Morgans (1540 BST 0040 AEST) Utilita Arena Birmingham

BEACH VOLLEYBALL

Group Matches: Women's - Australia v Trinidad and Tobago (1430 BST 2330 AEST) Smithfield

BASKETBALL 3X3

Women's Bronze Medal Match - Australia v News Zealand (1630 BST 0130 AEST), Men's Gold Medal Match - Australia v England (2030 BST 0530 AEST), Women's Wheelchair Gold Medal Match - Australia v Canada (2000 BST 0500 AEST) Men's Wheelchair Gold Medal Match - Australia v Canada (1930 BST 0430 AEST) Smithfield

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting