Aussies in Action in Birmingham: Day 4

·3-min read

Aussies in action on Day 4 of the 2022 Birmingham Commonwealth Games.

NETBALL

Group Matches; Australia v South Africa (1200 BST, 2100 AEST)

National Exhibition Centre

BEACH VOLLEYBALL

Group Matches: Men's - Australia v South Africa (1430 BST 2330)

Smithfield

JUDO

Preliminary, Repechage, Quarter Finals, Semi Finals, Medal Contests - Women's -48kg, Women's -52kg (Tinka Easton), Women's -57kg, Men's -60kg (Josh Katz), Men's -66kg (Nathan Katz) (From 1900 AEST)

Coventry Arena

HOCKEY

Men's Group Matches - Australia v New Zealand (1900 BST 0200 AEST); Ring Road North

BOXING

Men's and Women's Preliminary Rounds of 16 - Men's Light Heavyweight - Billy McAllister (AUS) v Jerone Ennis (JAM) (2100 BST 0600 AEST Tuesday)

National Exhibition Centre

WEIGHTLIFTING

Men's 81kg - Kyle Bruce (0930 BST 1830 AEST); Women's 64kg - Sarah Cochrane (1400 BST 2300 AEST); Women's 71kg - Kiana Elliott (1830 BST 0130 AEST Tuesday)

National Exhibition Centre

TRACK CYCLING

Women's 10km Scratch Race (Sophie Edwards, Chloe Moran, Alyssa Polites) Qualification, Final; Women's Keirin (Kristina Clonan, Breanna Hargrave, Alessia McCaig) Rounds, Finals; Men's 40km Points Race (Graeme Frislie, Conor Leahy, Luke Plapp) Qualification, Final; Men's 1000m Time Trial (Tom Cornish, Josh Duffy, Matthew Glaetzer) Final (From 1900 Sunday AEST)

Lee Valley VeloPark

TABLE TENNIS

Women's Team Bronze Medal match - Australia v Wales (0930 BST 1830 AEST)

BASKETBALL

Men's quarter-final - Australia v Kenya (1700 BST 0200 AEDT)

SWIMMING

Morning session (1030 BST 1930 AEST) Women's 200m Backstroke Heats (Minna Atherton, Abbey Harkin, Kaylee McKeown, Taylor McKeown, Mollie O'Callaghan), Men's 50m Breaststroke Heats (Samuel Williamson), Women's 100m Freestyle Heats (Shayna Jack, Meg Harris, Emma McKeon, Mollie O'Callaghan), Men's 100m Butterfly Heats (Kyle Chalmers, Cody Simpson, Matthew Temple), Women's 200m Individual Medley Heats (Kaylee McKeown, Ella Ramsey), Women's 100m Breaststroke Heats (Abbey Harkin, Chelsea Hodges, Jenna Strauch), Women's 800m Freestyle Heats (Kiah Melverton, Lani Pallister, Ariarne Titmus)

Night session (from 1900 BST 0400 AEST)

Men's 100m Freestyle Final, Women's 200m Backstroke Final, Men's 50m Breaststroke Semi-Finals, Women's 100m Freestyle Semi-Finals, Men's 100m Butterfly Semi-Finals, Women's 200m Individual Medley Final, Men's 50m Freestyle S7 Heat (Matthew Levy, Joel Mundie), Women's 100m Breaststroke SB6 Heat (Isabella Vincent, Ella Jones), Men's 50m Backstroke Final, Women's 50m Butterfly Final, Women's 100m Breaststroke Semi-Finals, Men's 4x200m Freestyle Relay Final - Australia

Sandwell Aquatics Centre

BOWLS

Men's Triple semi-finals - Australia v Fiji (0830 BST 1730 AEST); Para Men's Pairs B6-B8 semi-finals - Australia v England (0830 BST 1730 AEST), Para Women's Pairs B6-B8 semi-final - Australia v South Africa (0830 BST 1730 AEST); Women's Singles semi-final - Ellen Ryan (AUS) v Shae Wilson (NFK); Round 1 - Para Mixed Pairs B2-B3 - Australia v England (1200 BST 2100 AEST)

ARTISTIC GYMNASTICS

Men's Floor Final - Clay Mason Stephens (1300 BST 2200 AEST); Women's Vault Final - Georgia Godwin (1410 BST 2310 AEST); Men's Pommel Horse Final - Jesse Moore (1410 BST 2310 AEST); Women's Uneven Bars Final - Georgia Godwin, Kaye McDonald (1545 BST 0045 AEST); Men's Rings Final - Jesse Moore (1545 BST 0045 AEST)

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting