Olympic schedule for day 14

Olympic schedule for Friday August 10:

Hockey (Olympic Park - Riverbank arena)

08:30-13:30 - Women's classifications (5th-6th & 11th-12th places).

Taekwondo (ExCeL)

09:00-13:00 - Men's -80kg: preliminary round of 16; Women's -67kg: preliminary round of 16.

Canoe Sprint (Eton Dorney, Buckinghamshire)

09:30-11:55 - Men's Canoe Single (C1) 200m: heats, semi-finals; Men's Kayak Single (K1) 200m: heats, semi-finals; Men's Kayak Double (K2) 200m: heats, semi-final; Women's Kayak Single (K1) 200m: heats, semi-finals.

Gymnastics - Rhythmic (Wembley Arena)

12:00-16:10 - Women's Individual All-Around: qualification, rotations 3 & 4; Women's Group All-Around: qualification, rotation 2.

Sailing (Weymouth and Portland, Dorset)

12:00-18:00 - Women's 470 (medal race & victory ceremony), Elliott 6m.

Swimming - Marathon (Hyde Park)

12:00-15:00 - Men's Marathon Swimming 10km, victory ceremony.

Wrestling - Freestyle (ExCeL)

13:00-15:45 - Men's 55kg: qualifications, 1/8 finals, quarter-finals, semi-finals; Men's 74kg: qualifications, 1/8 finals, quarter-finals, semi-finals.

Boxing (ExCeL)

13:30-16:00 - Men's Light Fly Weight (49kg): semi-finals; Men's Bantam Weight (56kg): semi-finals; Men's Light Welter Weight (64kg): semi-finals; Men's Middle Weight (75kg): semi-finals; Men's Heavy Weight (91kg): semi-finals.

Water Polo (Olympic Park - Water Polo Arena)

14:20-17:00 - Men's semi-final, classification match (5th-8th places).

Cycling - BMX (Olympic Park - BMX Track)

15:00-17:20 - Men's semi-finals, final, victory ceremony; Women's semi-finals, final, victory ceremony.

Synchronised Swimming (Olympic Park - Aquatics Centre)

15:00-16:30 - Women's Teams: free routine, victory ceremony.

Volleyball (Earls Court)

15:00-16:30 - Men's semi-final.

Taekwondo (ExCeL)

15:00-18:00 - Men's -80kg: quarter-finals, semi-finals; Women's -67kg: quarter-finals, semi-finals.

Hockey (Olympic Park - Riverbank arena)

15:30-17:30 - Women's bronze medal match.

Basketball (North Greenwich Arena)

17:00-19:00 - Men's semi-final.

Handball (Olympic Park - Basketball Arena)

17:00-19:00 - Men's semi-final.

Wrestling - Freestyle (ExCeL)

17:45-20:15 - Men's 55kg: repechage rounds, bronze medal contests, gold medal contest, victory ceremony; Men's 74kg: repechage rounds, bronze medal contests, gold medal contest, victory ceremony.

Water Polo (Olympic Park - Water Polo Arena)

18:30-21:10 - Men's semi-final, classification match (5th-8th places).

Athletics (Olympic Park - Olympic Stadium)

19:00-21:40 - Men's 4 x 100m Relay: round 1; Men's 4 x 400m Relay: final; Men's Pole Vault: final; Men's Decathlon: victory ceremony; Women's 1500m: final; Women's 5000m: final, victory ceremony; Women's 4 x 100m Relay: final, victory ceremony; Women's 4 x 400m Relay: round 1; Women's Hammer: final, victory ceremony; Women's Javelin: victory ceremony.

Diving (Olympic Park - Aquatics Centre)

19:00-22:45 - Men's 10m Platform: preliminaries.

Volleyball (Earls Court)

19:30-21:00 - Men's semi-final.

Football (Millennium Stadium, Cardiff)

19:45-21:45 - Men's bronze medal match.

Taekwondo (ExCeL)

20:00-23:15 - Men's -80kg: repechages, bronze medal contests, gold medal contest, victory ceremony; Women's -67kg: repechages, bronze medal contests, gold medal contest, victory ceremony.

Hockey (Olympic Park - Riverbank arena)

20:00-22:30 - Women's gold medal match, victory ceremony.

Boxing (ExCeL)

20:30-23:00 - Men's Fly Weight (52kg): semi-finals; Men's Light Weight (60kg): semi-finals; Men's Welter Weight (69kg): semi-finals; Men's Light Heavy Weight (81kg): semi-finals; Men's Super Heavy Weight (+91kg): semi-finals.

Handball (Olympic Park - Basketball Arena)

20:30-22:30 - Men's semi-final.

Basketball (North Greenwich Arena)

21:00-23:00 - Men's semi-final.