Olympic schedule for day 12

Olympic schedule for Wednesday August 8:

Hockey (Olympic Park - Riverbank arena)

08:30-13:30 - Women's classifications (7th-8th & 9th-10th places).

Taekwondo (ExCeL)

09:00-13:00 - Men's -58kg: preliminary round of 16; Women's -49kg: preliminary round of 16.

Canoe Sprint (Eton Dorney, Buckinghamshire)

09:30-11:15 - Men's Canoe Single (C1) 1000m: final, victory ceremony; Men's Kayak Single (K1) 1000m: final, victory ceremony; Men's Kayak Double (K2) 1000m: final, victory ceremony; Women's Kayak Four (K4) 500m: final, victory ceremony.

Athletics (Olympic Park - Olympic Stadium)

10:00-13:40 - Men's 5000m: round 1; Men's Pole Vault: qualifying; Men's Decathlon: 100m, long jump, shot put; Women's 800m: round 1; Women's Hammer: qualifying.

Handball (Olympic Park - Basketball Arena)

11:00-13:00 - Men's quarter-final.

Table Tennis (ExCeL)

11:00-14:00 - Men's Team: bronze medal match.

Equestrian - Jumping (Greenwich Park)

12:00-16:35 - Individual Jumping: final rounds, victory ceremony.

Sailing (Weymouth and Portland, Dorset)

12:00-18:00 - Men's 49er (medal race & victory ceremony); Women's Elliott 6m.

Wrestling - Freestyle (ExCeL)

13:00-15:45 - Women's 48kg: qualifications, 1/8 finals, quarter-finals, semi-finals; Women's 63kg: qualifications, 1/8 finals, quarter-finals, semi-finals.

Boxing (ExCeL)

13:30-15:00 - Women's Fly Weight (51kg): semi-finals; Women's Light Weight (60kg): semi-finals; Women's Middle Weight (75kg): semi-finals.

Basketball (North Greenwich Arena)

14:00-18:00 - Men's quarter-finals (2 games).

Volleyball (Earls Court)

14:00-17:30 - Men's quarter-finals (2 matches).

Handball (Olympic Park - Basketball Arena)

14:30-16:30 - Men's quarter-final.

Water Polo (Olympic Park - Water Polo Arena)

14:30-17:10 - Men's quarter-finals (2 matches).

Cycling - BMX (Olympic Park - BMX Track)

15:00-16:30 - Men's seeding phase runs; Women's seeding phase runs.

Taekwondo (ExCeL)

15:00-18:00 - Men's -58kg: quarter-finals, semi-finals; Women's -49kg: quarter-finals, semi-finals.

Table Tennis (ExCeL)

15:30-18:30 - Men's Team: gold medal match, victory ceremony.

Hockey (Olympic Park - Riverbank arena)

15:30-17:30 - Women's semi-final.

Wrestling - Freestyle (ExCeL)

17:45-20:15 - Women's 48kg: repechage rounds, bronze medal contests, gold medal contest, victory ceremony; Women's 63kg: repechage rounds, bronze medal contests, gold medal contest, victory ceremony.

Athletics (Olympic Park - Olympic Stadium)

18:00-21:55 - Men's 110m Hurdles: semi-finals, final; Men's 200m: semi-finals; Men's 1500m: victory ceremony; Men's High Jump: victory ceremony; Men's Discus: victory ceremony; Men's Javelin: qualifying; Men's Decathlon: high jump, 400m; Women's 100m Hurdles: victory ceremony; Women's 200m: final; Women's 400m Hurdles: final, victory ceremony; Women's 1500m: semi-finals; Women's Long Jump: final.

Handball (Olympic Park - Basketball Arena)

18:00-20:00 - Men's quarter-final.

Water Polo (Olympic Park - Water Polo Arena)

18:40-21:20 - Men's quarter-finals (2 matches).

Beach Volleyball (Horse Guards Parade)

19:00-22:30 - Women's bronze medal match, gold medal match, victory ceremony.

Diving (Olympic Park - Aquatics Centre)

19:00-22:10 - Women's 10m Platform: preliminaries.

Volleyball (Earls Court)

19:30-23:00 - Men's quarter-finals (2 matches).

Basketball (North Greenwich Arena)

20:00-00:00 - Men's quarter-finals (2 games).

Taekwondo (ExCeL)

20:00-23:15 - Men's -58kg: repechages, bronze medal contests, gold medal contest, victory ceremony; Women's -49kg: repechages, bronze medal contests, gold medal contest, victory ceremony.

Hockey (Olympic Park - Riverbank arena)

20:00-22:00 - Women's semi-final.

Boxing (ExCeL)

20:30-23:30 - Jeffrey Horn: men's light welter-weight quarter final

Men's Light Fly Weight (49kg): quarter-finals; Men's Light Welter Weight (64kg): quarter-finals; Men's Light Heavy Weight (81kg): quarter-finals.

Handball (Olympic Park - Basketball Arena)

21:30-23:30 - Men's quarter-final.